Lokalizacja działki budowlanej. Odległość i czas dojazdu.
6 września 2019

Gdzie sprawdzić stan prawny działki budowlanej przed zakupem?

Przed podjęciem decyzji o zakupie wybranej działki budowlanej warto dokładnie sprawdzić jej stan prawny. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo finansowe. Musisz mieć także pewność, że na tej konkretnej działce będziesz mógł wybudować wszystkie obiekty, jakie zaplanowałeś (dom, garaż, uruchomić działalność gospodarczą itp.).

Działki budowlane na sprzedaż w okolicach Łęczycy znajdują się w zasadzie z wszystkich stron miasta.

Działki budowlane mają księgi wieczyste, tam znajdziesz wszystkie informacje o aktualnym stanie prawnym nieruchomości.

Od czego zatem rozpocząć sprawdzanie?

Możesz poprosić właściciela sprzedającego działkę o podanie numeru księgi wieczystej. Pozwoli Ci to skorzystać z portalu „Elektroniczne Księgi Wieczyste” prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości [ekw.ms.gov.pl]. Portal umożliwia przeglądanie aktualnego stanu księgi wieczystej prowadzonej dla konkretnej działki budowlanej. Dla działek budowlanych w okolicach Łęczycy księgi wieczyste prowadzi Sąd Rejonowy w Łęczycy.

Czego dowiesz się z Księgi Wieczystej działki budowlanej?

1 [Dział I-0]

Zweryfikujesz dokładną powierzchnię i lokalizację działki. Sprawdzisz, czy oferowana działka faktycznie ma takie położenie, jak jest to pokazane w ogłoszeniu.

2. [Dział II]

Sprawdzisz czy osoba podająca się za właściciela działki faktycznie nim jest.

3. [Dział III]

Dowiesz się czy na oferowanej działce budowlanej nie ciążą jakieś prawa lub roszczenia przysługujące osobom trzecim. Analizując ten dział sprawdź, czy nim zapisy dot.:

  • służebności np. przejazdu
  • prawa pierwokupu
  • najmu
  • dzierżawy
  • wszczęciu egzekucji z nieruchomości

4. [Dział IV]

Tutaj znajdziesz informacje o ewentualnej hipotece obciążającej działkę budowlaną. Idealnie byłoby, gdyby w tym dziale widniał zapis „Brak wpisów”.

Czy ta działka jest na pewno budowlana?

Przed podjęciem decyzji o zakupie musisz mieć pewność co do przeznaczenia oferowanej działki budowlanej. Będzie to miało zasadnicze znaczenie na etapie zabudowy działki.

Przeznaczenie działki jest określone w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego gminy, lub w warunkach zabudowy.

Gdzie szukać informacji o przeznaczeniu działki?

Najlepszym źródłem informacji o przeznaczeniu działki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, w której się ta działka znajduje. W MPZP znajdziesz informacje o tym czy działka jest przeznaczona pod nową zabudowę, a także jaki charakter może mieć ta zabudowa (mieszkaniowa jednorodzinna, mieszkaniowa wielorodzinna, letniskowa, przemysłowa, usługowa itp).

Sprawdzenie przeznaczenia działki pozwoli także ustalić czy w przyszłości będzie możliwość otwarcia przy domu małego biznesu jak np. warsztat samochodowy czy salon fryzjerski.

Jeśli gmina nie uchwaliła planu zagospodarowania, to dla każdej działki indywidualnie wydawane są tzw. warunki zabudowy. Decyzja o warunkach wydawana jest na wniosek właściciela, dlatego najlepiej gdyby właściciel wystąpił o ten dokument jeszcze przed sprzedażą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *