Uzbrojona działka budowlana. Co to znaczy?
30 sierpnia 2019
Działki budowlane Łęczyca radzą: co zrobić aby zakup nieruchomości był bezpieczny.
23 września 2019

Działka budowlana Łęczyca, Ozorków, Zgierz? Jak wybrać lokalizację działki pod względem odległości i czasu dojazdu?

Szukając odpowiedniej działki budowlanej, bardzo często skupiamy się na odległości od miejsca pracy. To ważne, jednak poza liczbą kilometrów warto zwrócić uwagę na czas dojazdu i stan prowadzących do niej dróg.

Działki budowlane na sprzedaż w okolicach Łęczycy znajdują się w zasadzie z wszystkich stron miasta.

Wybór lokalizacji działki budowlanej na podstawie czasu dojazdu np. do pracy.

Porównując odległość z Łęczycy do działki położonej w Lubieniu (5 km) czy Dzierzbiętowie (4 km) trzeba przyznać, że znajdują się bliżej niż działki w Borku (8 km). Jednak po sprawdzeniu czasu przejazdu okazuje się, że z Lubienia do Łęczycy jedziemy 7 minut. To dokładnie tyle samo co z osiedla w Borku / Leźnicy Małej. Wynika to z rodzaju dróg, jakie przemierzamy poruszając się w kierunku miasta. Na trasie Lubień – Łęczyca mamy ustąp pierwszeństwa na skrzyżowaniu z drogą krajową 91 i przejazd kolejowy. To powoduje wydłużenie czasu jazdy. Z kolei do działek w Borku dojazd jest drogą wojewódzką 703 i powiatową prowadzącą do Świnic Warckich. Niemal cały czas z pierwszeństwem przejazdu. Dzięki temu mimo nieco większej odległości, dojazd z Łęczycy do działki w Leźnicy Małej / Borku jest tak szybki.

Ci, którzy pracują dalej lub w terenie, z pewnością zwrócą uwagę na odległość od wjazdu na autostradę. Dlatego warto zaznaczyć, że z Łęczycy do wjazdu na A2 w Pełczyskach jest około 13 km (czas przejazdu +/- 15 min.). Natomiast z Borku 6 km, które można pokonać w 6-7 minut.

Sprawdź stan techniczny dróg prowadzących do działki, którą jesteś zainteresowany.

Oczywiście nie bez znaczenia jest stan dróg w najbliższym otoczeniu działki, na której wybudujesz dom. Ponadto jeżeli działka budowlana nie przylega jednym z boków do drogi publicznej, to konieczne jest wydzielenie odpowiedniej drogi wewnętrznej (osiedlowej). Ta dopiero łączy działkę z najbliższą drogą gminną/powiatową.

Droga wewnętrzna najczęściej stanowi współwłasność (udziały) właścicieli położonych przy niej nieruchomości. Właśnie taka droga prowadzi do działek budowlanych w Borku / Leźnicy Małej. W związku z tym do każdej sprzedawanej działki należy 1/40 udziałów w drodze (w cenie działki).

Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to fizycznie wykonana, pełnoprawna ulica. Została wybudowana na podstawie projektu drogowego, jest utwardzona 8 cm kostką brukową na podbudowie z betonu, został zainstalowany system studzienek odprowadzających deszczówkę i oświetlenie. Na powierzchni naszej drogi nie ma dziur i nie tworzą się kałuże. Kupując działkę budowlaną na naszym osiedlu, kupujesz także udział we własności drogi ze wszystkim co tę drogę stanowi (to ma sporą wartość).

Inaczej sprawa ma się, kiedy droga wewnętrzna jest w rzeczywistości wąską w polu, na której jest tylko rozjeżdżona trawa. Chcąc żyć komfortowo i nie chodzić do domu w kaloszach, to musisz mieć drogę utwardzoną. Jeśli więc nie ma jej w momencie zakupu działki, to przyszli współwłaściciele będą musieli dogadać się co do technologii i kosztów budowy drogi, oraz wspólnie ją wybudować. To jest trudne.  Warto zatem kupować coś, co już istnieje i będzie mogło nam służyć od zaraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *